page loader
Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi | Tanırgan Media

PROFESYONEL
SOSYAL MEDYA
YÖNETİMİ

sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Yönetiminde Verdiğimiz Hizmetler

hedef kitle iconu

Hedef Kitle Analizi

Markanızın sosyal medya hesap yönetimi konusunda doğru strateji belirleyebilmesi için hedef kitle analizi yapıyor ve strateji planlıyoruz.

rakip analizi iconu

Rakip Analizi

Sosyal medya yönetiminin temel noktalarından biri de rakip analizi yapmaktır. Rakiplerinizi düzenli olarak takip edip etkileşimlerini kontrol ediyoruz.

sosyal medya içerik iconu

Etkili İçerik

Sosyal medya iletişimi konusunda en önemli hususlardan biri de özgün içerik üretimidir. Size özgü ilgi çekici görsel ve video içerikleri düzenliyoruz.

kampanya iconu

Reklam Yönetimi

Reklamlar, sosyal medyada markanın potansiyel müşterileriyle buluşmasını sağlar ve bilinirliğini artırır. Tüm reklam çalışmalarınızı özenle yürütüyoruz.

grafik iconu

Raporlama

Raporlama, sosyal medya yönetimindeki başarı oranını görmeyi sağlar, incelenen istatistiklere göre yeni stratejiler belirlenir, hedef kitleden gelen geri dönüşe göre yeni içerikler oluşturulur.

indirim iconu

Kampanya Yönetimi

Sosyal medya hesaplarınızı yaratıcı fikir ve stratejilerle yönetip, kampanyalar planlayıp uyguluyoruz. Yaratıcı dijital kampanyalar ile sosyal medya hesaplarınızda daha çok kullanıcıya ulaşmanız için çalışıyoruz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya hesapları üzerinden içerik oluşturma-dağıtma, yönetme, sosyal medya profilleri, etkileyici işbirlikleri oluşturma, sosyal medya performansı üzerinde yatırım oluşturma, ölçme ve raporlama süreçlerine denir.

Yeni nesil şirketlerin pazarlama stratejileri içinde yer almaktadır.

Sosyal medya yönetimi; Sosyal medya üzerinde var olan hesaplarınızın çok daha verimli şekilde çalışabilmesi açısından çeşitli yöntemler ve stratejiler uygulayarak para kazanma fırsatı sunan yeni bir pazardır.


Markalar günümüzde facebook, instagram, twitter ve YouTube gibi sosyal mecraları birer öne çıkma, kendini tanıtma ve reklam platformu olarak görmektedir. Eskiden basılı mecralarda yapılan işlemlerin çoğu teknolojinin gelişmesi ile yerini dijital ortamlara bırakmış, işletmeler Hizmetlerini tanıtmak, hedef kitlesiyle iletişime geçmek ve etkileşimi kolaylaştırmak için sosyal medya platformlarını kullanmaya başlamıştır. Markalar büyümek için kendilerine uygun olan stratejiler ile sosyal medyanın organik kısmında varlık oluşturmakta, işletmelerini kullanıcı ile birleştirmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Süreci Nasıl İlerler?

Bir sosyal medya yönerim hizmetinde firma ve yöneticiler genellikle üç aşamada sonuca ulaşırlar. İlk aşama yapılacak işlerin belirlenmesi ve sosyal medya hesaplarının giriş bilgilerinin paylaşılmasıdır. Firma, yöneticiye hangi ürün veya hizmetinin daha fazla kitlelere ulaşmasını istediğini, neyin ön planda tutulacağını ve firmanın genel özelliklerini iletir. Yönetici firmanın isteklerine uygun olarak tasarımcılar ve video grapherler ile görüşür firmadan alınan bilgiler doğrultusunda içerikler üretilir.

İkinci olarak yönetici üzerinde çalıştığı içerikleri firmaya sunarak onayını alır. Bu aşamada gerekiyorsa firmanın önerilerine uygun olarak düzenlemeler ve çalışmalar yapılır. Son olarak tasarımcının ve firmanın üzerinde anlaştığı çalışmalar paylaşım takvimine göre yayınlanır.

Hizmet Bedeli & Teklif

İsteğiniz doğrultusunda size en uygun fiyat teklifi hazırlanır. Teklif onayından sonra ödeme planı hazırlanır ve sözleşme düzenlenir bu sözleşmenin amacı her iki tarafında haklarını kanunen gözetmektir.

grafik iconu
Briefler ve Analizler

Markanızın iletişim ve kurumsal kimlik bilgilerini (logo, font, renk vb.) temin edip gönderilerinizi bul bilgilere uyumlu şekilde tasarlıyoruz. Marka, rakip ve hedef kitle analizi ile strateji belirleyip ürün ve hizmetlerinizin avantajlarını, dezavantajlarını bilerek kullanıcıya sunduğu faydalara odaklanarak içerik üretiyoruz.

içerik üretimi iconu
İçerik Üretimi

Markanızın sosyal medya hesapları için özgün, ilgi çekici ve yaratıcı içerikler üretiyoruz. Hem görsel hem video içeriklerle sosyal medya sayfalarınızı kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde düzenleyip etkili profil yaratarak dönüşüm oranlarını arttırıyoruz.

Paylaşım Takvimi

Hesabınız için hazırlanan içerikler haftalık veya aylık olarak onayınıza sunulur. Onay alındıktan sonra hesaplarınızda paylaşılmak üzere paylaşım takvimi oluşturulur.

etkileşim iconu
Etkileşim Analizi

Paylaşımını yaptığımız gönderilerin etkileşimlerini analiz ediyoruz. Böylece alıcı hedef kitlenizi daha iyi analiz edip hangi ürün veya hizmetinizin daha çok etkileşim sağladığını keşfedip programımızı ona göre elden geçiriyoruz.

rapor iconu
Raporlama

Haftalık ve aylık bazda size tüm etkileşimleri ve istatistikleri raporluyoruz. Sosyal medya ajansı olarak raporlama yaparken tamamen gerçekçi ve doğru verileri sunuyoruz. Gelecek dönem stratejilerini de bu rapor sonucunda çıkardığımız analizlere göre optimize ediyoruz.

Teklif İsteyebilirsiniz

Tasarım teklifi formunu bize ileterek projeleriniz için sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz. Talebiniz bize ulaştıktan sonra mail adresinize yaklaşık maliyet ve iş sürecini açıklayan bir teklif yollayacağız. Tanırgan Media Mesafeli Satış Sözleşmesi linkine tıklayarak verdiğimiz hizmet hakkında ki sözleşmemize ulaşabilirsiniz. Bu sözleşmenin amacı her iki tarafın da haklarını kanunen gözetmektir.

İşlem Sonucu?

6 + 5 kaçtır ?
veya

Neden Sosyal Medya Yönetimi Yaptırmalısınız?

Sosyal medyanın büyük bir iletişim ağı oluşturması bu mecraları küçük, orta ve büyük ölçekli tüm markalar ya da marka olmayı hedefleyen kuruluşlar için çok önemli kıldı. Büyük bir etkileşimin olduğu bu mecralarda marka büyüklüğünüz ne olursa olsun yer almalısınız. Yazımızın bu bölümünde neden sosyal medya yönetimine ihtiyaç duyulduğunu maddeler halinde sizlere açıklamaya çalışacağız.


İtibar

Sosyal medya üzerinden hedef kitlenizin gözünden markanızın itibarını güçlendirebilirsiniz. Günceli yakalamanız ve bunu markanız ile bütünleştirmeniz, markanızın verdiği hizmetlerin duyurulması gibi konular hedef kitleniz üzerindeki itibarınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Peki markanızın sosyal medya itibar yönetimi nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını ve sosyal medya itibar yönetimi ile ilgili detayları maddeler halinde sıralayalım:

 • Web 2.0’in gelmesi ile birlikte online ortamda markalar ve insanlar arasında çift yönlü iletişim imkanı doğdu. Bu da markanızın attığı adımlar ve sosyal medya paylaşımlarının insanlar tarafından yorumlanmasına ve yayılmasına olanak verdi. Bu noktada markanızın hem online hem offline ortamda attığı tüm adımlar bu durum göz önünde bulundurularak şekillendirilmelidir. Böylelikle online ortamdaki çift yönlü iletişimin markanıza getirebileceği avantajlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin, paylaştığınız bir post ya da yaptığınız bir çalışmanın takdir edilmesi ve online ortamda yayılması, markanızın insanlar nezdindeki itibarını olumlu yönde etkileyebilir.

 • Markanızın sosyal medya itibar yönetimi için proaktif ve reaktif iletişim biçimleri doğru yerde ve doğru zamanda kullanılmalıdır. Örneğin, markanız ya da sektörünüzle ilgili ortaya çıkması ve yayılması öngörülen bir kriz, proaktif iletişim yoluyla engellenebilir ya da olumsuz etkisi azaltılabilir. Bu örnekteki proaktif yaklaşımdan kasıt bir krizin ortaya çıkmasından evvel onun öngörülebilmesi ve bu doğrultuda önlemlerin hemen alınmasıdır.

 • Doğru bir sosyal medya itibar yönetimi için markalar şeffaf olmalıdır. Bir hata varsa gizlenilmemeli ya da üstü örtülmeye çalışılmamalıdır. Markalar hataları ve doğruları ile insanların karşısında olmalıdır. Hataları doğru bir şekilde kabullenmek bile itibarınızı güçlendirebilir.

 • Online ortamda markanıza yönelik yapılan eleştirileri ve tavsiyeleri mutlaka dikkate almalı ve bu doğrultuda eleştiri yapan kişilere doğru cevaplar verilmelidir.

 • Markanızın SWOT analizi yapılmalıdır. SWOT kelimesinin açılımı şu şekildedir: Strength (güçlü yanlar), weakness (zayıf yönler), opportunities (fırsatlar) ve threats (tehditler). Bunlar doğrultusunda yapılan analizler neticesinde markanızın zayıf ve güçlü yanları, markanıza yönelik potansiyel tehditler ve markanız için potansiyel fırsatların tespiti yapılır. Bu doğrultuda da itibar geliştirici önlemler alınır.


Daha Çok Görünür Olmak

Yazımızın girişinde belirttiğimiz gibi en küçük markadan en büyük markaya kadar tüm markalar sosyal medya yönetimini etkili bir şekilde gerçekleştirmelidir. Bunu başaran markalar, hedef kitlesine sunduğu ürün ya da hizmetinin ve dolayısıyla markasının daha görünür olmasını sağlar. Peki sosyal medyada markanızı nasıl daha görünür hale getirebilirsiniz?

 • Küçük ölçekli bir işletmeyseniz takipçi satın alma gibi yöntemlere kesinlikle başvurmamalısınız. Takipçilerinizi ve beğenilerinizi organik olarak büyütmelisiniz. Organik bir kitleye sahip olmak için başlangıçta ücretli reklamlar ile markanızı tanıtmanız size bu anlamda büyük fayda sağlayacaktır.

 • Daha görünür olmak sürekli paylaşımlarda bulunmak anlamına gelmemektedir. Takipçilerinizle etkileşim sağlayacak yaratıcı içerikler geliştirilmelidir. Örneğin, sosyal medya kanalları üzerinden takipçilerinize, ilgili sosyal medya platformunun dinamiklerine uygun bir soru sorabilir ve onların dikkatini çekerek etkileşim alabilirsiniz.

 • Daha çok sayıda kişinin online ortamda markanızla etkileşime geçmesi yeterli değildir. Sosyal medya yönetimi çift yönlü iletişim gerektirir. Siz de markanız adına takipçilerinizin yorumlarına cevap vermelisiniz. Bu gibi adımlar takipçilerinizin özel hissetmesine ve markanıza dair olumlu tutum geliştirmesine yardımcı olabilir.

 • Takipçilerinizin hoşuna gidecek ve postlarınızı paylaşmalarını sağlayacak yaratıcı ve viral olma potansiyeli olan sosyal medya içerikleri geliştirilmelidir. Böylelikle mesajınız ve markanızın adı daha büyük kitlelere ulaşacaktır.


Hedef Kitleden Daha Çok Kişiye Ulaşmak

Sosyal medya yönetimin etkili ve doğru bir şekilde ilerletilmesi neticesinde henüz markalaşma aşamasında olanlar da, zamanla hedef kitlelerinden daha çok sayıda kişiye ulaşabilmektedir. Bu da hedef kitleniz ve markanız arasında daha büyük bir etkileşim kurmanız açısından önemlidir. Peki markanızı hedef kitlenizden daha büyük sayıda insanla nasıl buluşturabilirsiniz

 • Markanızın hedef kitlesinden daha fazla sayıda kişiye online ortamda ulaşabilme, markanızın daha çok görünür olması ile bağlantılıdır. Nitekim online ortamda daha çok görünürlük sağlamanız zamanla hedef kitlenizden daha çok sayıda insana ulaşmanız anlamına gelmektedir.

 • Birçok markanın hedef kitlesi içerisinde çok sayıda insan bulunmaktadır. Onlara kısa vadede etkili bir şekilde ulaşmanın yollarından bir tanesi de doğru stratejilerle geliştirilen ve doğru hedef kitleye iletilen sosyal medya reklamlarıdır.

 • Markanız için WOMM etkisi yaratın. WOMM kelimesinin açılımı ‘word of mouth marketing’ (ağızdan ağıza pazarlama)’dır. Markanın belli bir kesime direk mesaj atması yerine günlük hayatınızdaki insanların size marka ile ilgili olumlu düşünceler ve tavsiyeler iletmesi ile ilgilidir. Sosyal medyada yaratıcı içerik geliştirmeniz markanız hakkında daha çok konuşulmasını yani WOMM etkisi yaratmasını sağlayacaktır.

 • Anlık ve geçici stratejiler işe yaramaz. Hedef kitleniz, marka hedefleri ve yer aldığınız sosyal medya mecralarının avantajları ile dezavantajları göz önünde bulundurularak uzun vadeli sosyal medya stratejileri geliştirilmeli ve planlı olarak uygulanmalıdır. Doğru strateji ile hedef kitlenizden daha çok sayıda insana ulaşabildiğinizi göreceksiniz.


Hedef Kitleyi Daha İyi Anlamak

Günümüzde tüm sektörlerde farklı boyutlarda onlarca şirket mücadele etmektedir. Dolayısıyla her sektörde rekabet oldukça yüksektir. Bundan dolayı rakiplerinizden sıyrılmak ve farkınızı ortaya koymak için tüketiciyi, yani hedef kitlenizi çok iyi anlamalı ve yorumlamalısınız. Peki markanızın hedef kitlesini daha iyi nasıl anlayabilirsiniz

 • Dijital ortamda verinin gücünden faydalanmalısınız. Hedef kitlenizden her birey, online ortamda buradaki yolculuğunu anlatan ayak izleri bırakmaktadır. Dolayısıyla bu datalar üzerinden markanızın hedef kitle ile iletişiminin nasıl olduğunu görebilir, yorumlayabilir ve bu doğrultuda iletişim stratejileri geliştirebilirsiniz.

 • Sosyal medya yönetimi konusunda en önemli noktalardan bir tanesi de tüketici şikayetleridir. Artık günümüzde tüketiciler şikayetlerini online ortamlarda belirtme eğilimi göstermektedir. Dolayısıyla yer aldığınız sektör ya da direk markanıza yönelik sosyal medyada birçok şikayet görülebilir. Bu şikayetlerden yola çıkarak markanızla ilgili neleri düzeltmenizle ilgili öngörüler elde edebilirsiniz. Yani hedef kitlenizi mutlaka dinlemelisiniz.

 • Twitter Audience Insights ve Facebook Audience Manager gibi programlar aracılığı ile hedef kitle analizini verilere dayanarak ve etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Bu analiz programlarının doğru kullanılması halinde hedef kitlenizi anlama yolunda çok iyi içgörüler yakalayabilirsiniz.


Diğer Markalarla Daha İyi Rekabet

Tüm sektörlerden irili-ufaklı onlarca marka sosyal medyada yer alıyor. Bunun sonucu olarak sizin rakipleriniz de sosyal medya yönetimi hizmeti alıyor. İnsanların artık büyük bir kısmı bir ürün ya da hizmet satın almadan önce sosyal medya üzerinden de araştırma yaptığı için sizin bu mecralardaki varlığınız büyük önem kazanıyor. Markanızın sosyal medya yönetimini yapan iletişim ajansı rakiplerinizin de bu ortamda yaptıklarını gözlemler ve onların yaptıkları hata üzerinden gerçek zamanlı pazarlama anlayışı üzerinden stratejiler geliştirebilirler. Bu gibi fırsatlar da markanızın bu mecralarda rakip markalarla daha güçlü bir şekilde rekabet etmesini sağlar. Peki sosyal medyada rakip analizi ve rakiplerle rekabet nasıl yapılır?

 • Sosyal medya mecralarında diğer sektörünüzde yer alan diğer rakiplerinizle daha sağlıklı rekabet için öncelikle markanızın konumlandırılma durumunu ve tüketici gözündeki imajını değerlendirmelisiniz.

 • Yer aldığınız sektördeki güncel gelişmeleri ve sektörün yapısını derinlemesine analiz etmelisiniz. Nitekim yer aldığınız sektörün yapısı, sunduğu fırsatlar ve sebep olduğu kısıtlamalar markanızı konumlandırmada ya da imajını oluşturmada/güçlendirmede büyük etkisi olacaktır.

 • Rakiplerinizin sosyal medya mecralarındaki durumlarını ölçümlemeli ve değerlendirmelisiniz. Böylelikle hem sektörünüz hem de rakip markalarınız için insanların neler söylediğini görebilirsiniz. Bunun yanı sıra rakip markaların yaptığı işleri gözlemleyebilir, yaptığı hataları tespit edip dersler çıkarabilir ve yapmadığı iletişim çalışmalarından yararlanarak marka imajınız doğrultusunda kreatif iletişim ve içerik çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.


Hedef Kitlenizin Markanıza Olan Sadakatini Arttırmak

Günümüzde tüketicilere satılan hizmetlerin ya da ürünlerin fonksiyonel özellikleri elbette önemli. Ancak bugünün şartlarında aynı seviyede yer alan ürünler onlarca marka tarafından satılmaktadır. Dolayısıyla yalnızca fonksiyonel özellik sunmak sizi diğer markalardan farklılaştırmada ve göz önünde olmanızda problem yaratır. Bu noktada tüketiciye duygusal fayda sunan, onunla iletişime geçebilen, onu eğlendirebilen markalar ön plana çıkar. Sosyal medya mecraları ise bunu yapabilmek adına paha biçilmez kaftandır. Peki hedef kitlenizin markanıza yönelik tutumunu olumlu yönde nasıl geliştirebilir ve sadakatini arttırabilirsiniz

 • Daha önceki bölümlerde bahsi geçen birçok konu aslında hedef kitlenizin markanıza olan sadakatini ve olumlu tutumunu arttırmaya yöneliktir. Bunlar arasında hedef kitlenizi anlama, daha çok iletişim kurma ve itibarınızı güçlendirme gibi çalışmalar yer almaktadır.

 • Hedef kitlenizin sosyal medyada neden yer aldığının sebeplerini iyi bilmelisiniz. Sosyal medya mecralarında yaratıcı iletişim çalışmaları gerçekleştirerek hedef kitlenizi eğlendirmeyi de başarmalısınız.

 • Hedef kitlenizi özel hissettirmelisiniz. Marka ve marka çalışanları olarak hedef kitlenize değer verdiğinizi göstermelisiniz. Kendisine değer vermeyen markaya karşı hiçbir tüketici sadakat geliştirmez. Sektörünüzdeki onlarca marka arasından sadakat kurabileceği başka marka arayışı içerisine girer.

 • Hedef kitlenizin güvenini kazanmalısınız. Aslında daha önce bahsettiğimiz şeffaf olma konusu hedef kitlenizin size güven duymasını sağlaması ile ilgilidir. Kimse güven duymadığı bir marka ile ilgili olumlu düşünceler geliştirmez.

Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi, Firmanıza Neler Kazandırır?

Tanırgan Media olarak, profesyonel tasarım ekibimiz ile firmanızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ederek sizlere etkili ve kaliteli tasarım hizmeti sunuyoruz.

Web Sayfanızın ve Sosyal Medya Sayfanızın Trafiğini Arttırır.

Dijital Ortamda Bilinirliliğiniz Artar.

Dijital Pazarda Yerinizi Alırsınız.

Ürünlerinizi Daha Kaliteli Bir Görünümle Müşterilerinize Gösterebilirsiniz.

Algıyı Pekiştirmeyi Sağlar.

Potansiyel Müşterilerinizle İletişim Kurarsınız.

Farkındalığınızı Arttırırsınız.

Mevcut Müşterilerinizin de Dikkatini Çekersiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde Sık Sorulan Sorular

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya hesapları üzerinden içerik oluşturma-dağıtma, yönetme, sosyal medya profilleri, etkileyici işbirlikleri oluşturma, sosyal medya performansı üzerinde yatırım oluşturma, ölçme ve raporlama süreçlerine denir.
Marka bilinirliliğini arttırmak adına Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin, Youtube vb., sosyal medya platformlarında içerik üretek daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza fayda sağlar.
Yönetimini istediğiniz sosyal medya hesap sayısına,paylaşım sıklığına ve içerik detayına göre özel fiyat oluşturulmaktadır. Bizimle iletişime geçip ihtiyaçlarınız için fiyat teklifi alabilirsiniz.
Evet, sosyal medya çalışmalarımız doğrultusunda, her ay paylaşımlarınıza etkileşim sayısı, takipçilerinizin artışı ve diğer hesap istatistiklerinizi içeren ayrıntılı raporlar sunarız.
Evet, yönettiğimiz sosyal medya hesaplarınız için reklam da verebilirsiniz. Bu, sosyal medya yönetim hizmetinden bağımsız, sizin reklamlar için ayırdığınız bütçe üzerinden gerçekleştirilir.
Sosyal medya hasabınızdan gelen mesajları maalesef yanıtlayamıyoruz. Gelen mesajlar sizin ürün ve hizmetinizle alakalı olacağı için sizin yanıtlamanız her iki taraf için de daha profesyonel çözüm sunacaktır.